GHP – Dobra Praktyka Higieniczna (Good Hygienic Practice) podejmowane działania i warunki higieniczne, które muszą być spełniane i kontrolowane na wszystkich etapach produkcji lub obrotu, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności.

GMP – Dobra Praktyka Produkcyjna (Good Manufacturing Practice) podejmowane działania i warunki, które muszą być spełniane, aby produkcja żywności odbywała się w sposób zapewniający bezpieczeństwo żywności.

HACCP – System Analizy Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli (Hazard Analysis and Critical Control Points), czyli działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności poprzez identyfikację i oszacowanie skali zagrożeń podczas przebiegu wszystkich etapów produkcji i obrotu żywnością; dokonuje się tego poprzez określenie krytycznych punktów kontrolnych (CCP) i punktów kontrolnych (CP); system ten ma również na celu określenie metod eliminacji lub ograniczania ryzyka oraz ustalenie działań korygujących.

BRC – Global Standard Food (British Retail Consortium) jest brytyjskim standardem stosowanym w przemyśle spożywczym i określającym warunki, jakie powinien spełniać producent i dostawca, w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego żywności oraz właściwych warunków higienicznych i produkcyjnych. Skierowany jest do producentów żywności, szczególnie zainteresowanych współpracą z sieciami handlowymi, które traktują certyfikat BRC jako własną weryfikację dostawców. Możliwa jest certyfikacja według tego standardu. Najbardziej popularny jest na rynku brytyjskim i wśród pochodzących stamtąd sieci handlowych.

IFS – International Food Standard jest międzynarodowym standardem bezpieczeństwa opracowanym dla wszystkich producentów żywności i uczestników łańcucha żywnościowego, w szczególności zainteresowanych współpracą z sieciami handlowymi. Głównym celem standardu IFS jest potwierdzenie, czy dostawca jest w stanie dostarczać bezpieczny produkt zgodny z obowiązującymi przepisami prawnymi i normami. Możliwa jest certyfikacja według tego standardu. Standard IFS jest wymagany przez sieci handlowe z Niemiec, Francji i z Włoch.

ISO 22000 – System zarządzania bezpieczeństwem żywności. Norma ISO 22000:2006 Systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności wprowadza ujednolicony i globalnie zharmonizowany standard w zakresie bezpieczeństwa i higieny żywności. Stosowanie normy ISO 22000 jest możliwe dla wszystkich firm bezpośrednio lub pośrednio uczestniczących w łańcuchu żywnościowym. Możliwa jest certyfikacja według tej normy.

ISO 9001 - System zarządzania jakością. Norma ISO 9001:2008 Systemy zarządzania jakością zawiera zbiór wymagań, które firma musi spełnić, aby certyfikować system zarządzania jakością. Dotyczy ona ustanawiania, dokumentowania, wdrażania i utrzymywania systemu. Możliwa jest certyfikacja według tej normy.